Bu Blogda Ara

26.06.2014

Mysql ERROR 1206 (HY000): The total number of locks exceeds the lock table size

Çok büyük bir tablo üzerinde silme, değiştirme gibi bir işlem yapmak istediğinizde oluşabilecek bir hatadır.
Mysql işlem yapılan tabloyu buffera alacak ve işleme devam edecektir. Eğer tablo çok büyükse varsayılan buffer büyüklüğü yeterli gelmediğinden bu hatayı verecektir.

Aşağıdaki adımları izleyerek bu durumu çözebiliriz:
 • Eğer Linux kullanıyorsak:
  1. /etc/my.cnf dosyasındaki  şu satırı bul varsayılan değer olan 64MB arttır. Eğer böyle bir satır yoksa ekle.
   innodb_buffer_pool_size=256M
  2. mysql servisini yeniden başlat (2 şekilde de yapılabilir):
   1) service mysqld restart
   2) /etc/init.d/mysqld restart
 • Eğer MySQL Workbench kullanıyor isek:
  1. Server>Options File>InnoDB>Buffer Pool bölümünden innodb_buffer_pool_size ayarlarını değiştir.
  2. mysld üzerinde değişiklikleri uygula.

16.06.2014

Kendi işinin sahibi olmak çok mu zor

Radikalde okuduğum bir derleme bunun aslında zor olmadını gösterdi bana. Belki sizlere de ilham verir.

CEO olmanın yaşı yok!

(CNN) Dünya'nın en genç CEO'larının 20'li yaşlarda olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Henüz ilkokul çağında kendi şirketlerinin başına geçen bu genç girişimciler sizi hayallerinizin gerçek olabileceğine inandıracak...
 • Lilly Warrren kendi işini kurmaya karar verdiğinde 8 yaşındaydı. Şimdi 13 yaşında olan Lilly, kız kardeşleri Chloe ve Sophie ile birlikte 2009 yılından beri balmumu işinde. Ailelerin sahip olduğu arı kovanlarından artan balmumunu dudak nemlendiricisi ve losyon üretmek için kullanıyorlar.
 • 9 yaşındaki Leila Kaufman ise kendi web sitesi RethinkToys ve YouTube üzerinden videolar yayınlıyor. Sahip olmak istediği oyuncaklar ile ilgili YouTube'da sadece yetişkinlerin video yayınlamasına üzülen Kaufman, kendi oluşturduğu platformdan çocuklara sunulan oyuncaklar hakkındaki görüşlerini dile getiriyor.
 • 7 yaşındaki Scout Kinsley, annesi ile birlikte Happy Wear'in sahibi. 2013'ten beri internet sitesi Etsy üzerinden satış yapan şirketin bu güne kadar elde ettiği kar 15000 doların üstünde.
 • De Amas kardeşler ise 2012 yılından beri cupcake yapıp satıyorlar. Babalarının kurabiyelerinden esinlenerek yola çıkan Leila 13, Julia 12, Sophia ise 3 yaşında. Tarifleri üzerinde 11 ay çalışan De Amas kardeşler TresMarias Cupcakes'i bu yıl kurdu.

13.06.2014

Etki Faktörü (Impact Factor) ve ISI indexleri


Akademisyenliğe yeni adım atmış her öğrencinin dergiler ve indexler hakkında bilmesi gereken kavramlar vardır. Özellikle bir çalışmanın yayınlanması aşamasında dergi seçimi önemli bir noktadır. Seçerken nelere dikkat edeceğiz sorusunun önemli bir karşılığı ise derginin indexlenip indexlenmemesi ve etki faktörüdür.

Dergiler için çok önemli olan indexlenme ve etki faktörü kavramları için yeterli düzeyde bir çalışma buldum.
Genç akademisyenlerin okumasını tavsiye ederim. Verilen sayısal bilgilier eski tarihlere ait olsa da, böyle bilgilerin varlığı ve elde edilebileceğini göstermesi açısından önemli.

SCI-EXPANDED, SSCI, AHCI ve ETKİ FAKTÖRÜ (= Impact Factor)
Ahmet ASAN
Özet
Bu çalışmada, Institute for Scientific Information (ISI)'nin tarihsel gelişimi, bugünkü durumu, dergi seçim kriterleri ve etki faktörü (= Impact Factor) hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca, Türkiye ve bazı ülkelerin dünya bilimine katkı oranları, rakamsal olarak tablolar halinde sunulmuþtur. Türkiye'nin dünya  bilimine olan katkı oranı, 2003 yılında, ilk defa % 1'in üzerine çıkmıştır.

devamı için: http://www.ulakbim.gov.tr/dokumanlar/sempozyum3/017_ahmet.pdf