Bu Blogda Ara

19.10.2016

Çocuklar İçin Scratch ile Programlama 6+ Yaş


Maker hareketinin hazırlamış olduğu kitabı henüz 6 yaşında olan kızıma programlama öğretmek için aldım. Yalnız kızım okuma yazma bilmediğinden biraz zorlanacak gibiyiz.

İçerik olarak bakıldığında ise çok çok basit düzeyde programlar geliştirebilecek kadar bilgi var.

Daha fazla bilgi ve deneyimlerimiz doğrultusunda yorumları buarada bulacaksınız yakında.


Kitabın baskı kalitesi çok yüksek, bildiğiniz karton kalınlığında sayfalar. Bazı sayfalar kopartılıp elde taşınır olarak düşünülmüş. Oyüzden üzerinde çalışma kartları ile birlikte diyor. Öğretmenler bu kartları kullanıyormuş, kitabevinden ilgili kişi öyle söyledi.

Bu kadar kalın yapraklar yerine normal kitap düzeyinde bir baskı yapılsa fiyatı daha uygun olsa olmaz mı acaba? 25 tl yazıyor kitabın satış fiyatı olarak. En azından iki seçenek olabilir, isteyen kalın yapraklı isteyen ince yapraklı alır.

Eksikler yada bir sonraki baskıya düzeltmeler   :)
NOT: Benim elimdeki birinci baskı, yayınevinin sitesinde 4.baskının çıkmış olduğunu gördüm.
  1. En önemlisi, ilk önce kullanıcı arayüzün tanıtılması gerekiyor. Bazı kısımlar konu ilerledikçe anlatılmış, ancak bazı yerlerde söylenen yerin nasıl açılacağı anlatılmamış. Bunun yerine bir iki sayfa arayüzdeki önemli noktalar anlatılmalı.
  2. Sayfa 13, Ayıcık ile selam verelim uygulaması. 
    1. Karekteri seçip sol altta bulunan gurbu dağıt düğmesine tıklayın diyor. Ancak program il açılmış halinde karekterin göründüğü yerde  (ki burası sahne düzeni bölümü imiş. Bu bilgi yok mesela kitapta. Ben menüleri karıştırıp küçük sahne düzeni diye seçinde bu bölüm küçüldü. Ordan anladım) hem seçim yapılmıyor hemde gösterilen grubu dağıt düğmesi çıkmıyor. Burada muhakkak Kılıklar sekmesine geçilir denmeli.
    2. Örnekte ayıcıktan 3 farklı sahne oluşturulmuş. Birinde karekterin ilk hali, birinde sağ diğerinde sol kolu kalkmış. Arada bir sahne kopyalama var ama nasıl yapılıyor anlatılmamış.