Bu Blogda Ara

20.08.2009

web girişimciliğine bir örnek takasmerkezi.comTakasMerkezi.com, genç türk girişimcilerinin de dünya çapında web projeleri çıkarabileceğini kanıtlamak hedefiyle yayında.
Ve bir garaj hikayesi. Her ne kadar bir yıl boyunca çalıştığımız ofisimizin garajı olmasa da...

Hep yabancı web başarı öykülerinde duyduğumuz bir mekandır garajlar. Genelde iki kafadar bir araya gelir ve fikirlerini hayata geçirmek için kolları sıvar. Ve ilk ofisleri genelde evlerinin kullanılmayan garajlarıdır. Steve Jobs ve Steve Wozniak'ın Apple'ı, Jeff Bezos'un Amazon.com'u, Pierre Omidyar'ın Ebay.com'u, Bill Gates ve Paul Allen'in Microsoft'u, Larry Ellison'un Oracle'ı ve hatta Larry Page ve Sergey Brin'in Google.com'u..
Hepsinin ortak noktası, sadece bir hayalle yola çıkmış olmalarıdır. Neredeyse sıfır sermaye, garaj veya ufak ofisler, kendilerinden başka kimsenin inanmadığı fikirler... Şimdi hepsi dünyayı değiştiren girişimler olarak kabul ediliyor.

"Kümesteki Kartal Neden Uçmaz?" isimli kitabında Burak Büyükdemir "Bir kere bizde evlerin garajları yok. Hatta müstakil evler bile çok az. Müstakil bir eviniz varsa ve garajında bir internet şirketi açıyorsanız bu başka bir sorun. Amerika'da bu başarı öyküleri evlerin pek rağbet edilmeyen garajlarında başlıyor. Ofis olarak, evin kullanılmayan bu bölümlerini kullanılıyor. Peki biz ne yapacağız şimdi? Bizim bir garajımız bile yok" diyor.


TakasMerkezi.com da bir garaj hikayesi çünkü arkasında başarıya odaklanmış bir ekibin hayalleri, emekleri ve cesareti var.
Garaj hikayesi çünkü, büyük hayalleri gerçeğe dönüştürmek için, şartların iyileşmesini beklemeyen, "bizden çıkmaz" anafikirli fren balataları olmayan zihinlerin ürünü.

Biz bu yolda koşmaktan, tüm dünyada adı geçen bir başarı (garaj) hikayesi olarak kabul görene kadar, vazgeçmeyeceğiz.
Takasmerkezi.com - parasız ticaretin yeni adresi olmak hedefiyle; odaklanarak, çalışarak, gemileri yakarak...

ve bu hikayenin baş kahramanı ile güzel bir röportaj:

http://www.kirtok.com/tr/takasmerkezicom-kurucusu-onder-eren-roportaji/

tüm bilişim eğitimi alan(bilgisayar mühendisi yada programcısı) öğrenciler muhakkak okumalı diyorum. neden sizlerde yapamayasınız.

2 yorum:

halidaltuner dedi ki...

Siz Burak Büyükdemir'i okur muydunuz hocam? :)

gülen elma :D dedi ki...

işime gelirse okurum tabi, ayrımcılık yapmam :D

Ayrıca bizim sektördeki girimşimcileri de hep takdir etmişimdir, ben bir türlü yapamadım :(